Text Size
  • Gymnázium bilingválne

    Zriaďovateľ - Okresný úrad  Žilina                                        www.minv.sk/?odbor-skolstva-za

  • Zahraničný partner pre slovensko-španielsku sekciu, Ministerio de educación, cultura y deporte - Reino de España a španielske veľvyslanectvo v Bratislave.                                      www.mecd.gob.es/exterior/sk

  • Zahraničný partner pre slovensko-francúzsku sekciu, WBI - Wallonie Bruxelles International - Belgique.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Masterclasses 2013

mar 06 2013

Ráno. Bolo trošku teplejšie, než iné rána. Už to bola nejaká tá minúta, čo som obišiel Carrefour a stúpal hore vŕškom k fakulte elektrotechniky ŽU. Ešte mi ostával nejaký čas, než sa to celé malo začať. Niekoľko stoviek metov za mnou sa objavila nejaká osôbka, ktorá sa mi zdala byť povedomá, avšak nebol som si istý, nakoľko mojich päť dioptrií spoľahlivo zaisťuje rozostrené videnie, čo s obľubou nazývam impresionistický zrak.

Bola to p. prof. Slováková, ktorá robila dozor na Masterclasses. Tento rok to bola pre moju maličkosť premiéra (mali ste vidieť, ako som skákal od radosti, keď sa ma p. prof. opýtala, či sa chcem zúčastniť).

Konečne sme sa dostali na miesto, počkali sme na ostatných. Celkovo nás malo byť šesť, ale jeden prvák meškal. Po niekoľkých minútach čakania p. prof. vyslovila hrdinskú vetu, ktorá sa bezpochyby dostane do histórie: „Už nečakáme, keď dorazí, tak nech sa niekoho opýta, kam ísť. Hubu predsa má.“

Presunuli sme sa teda do auly 5. Po zápise sme sa usadili, vypočuli si príhovory predstavenstva ŽU. Potom sme pustili do práce. Dozvedeli sme sa, že budeme analyzovať dáta z detektoru CMS. Prvá prednáška sa týkala mikrosveta. Pozreli sme sa na rozdiely medzi prejavmi fyzikálnych zákonov v každodennej realite a v malých škálach. Neskôr (ale stále v rámci prvej prednášky) sme atakovali štandardný model. V zásade sme sa dozvedeli, o čo tým ujom a tetám z CERNu vlastne ide.

Prestávka a druhá prednáška. Ako by p. zástupca Kubinec povedal, „zapodievali sme sa“ stavbou a funkciou CMS. Tesne predtým sme zistili, ako sa rozpadá ovocie, ktoré reprezentovalo častice.

Ďalšia prestávka a nasledoval úvod k praktickým cvičeniam, ktoré boli na programe poobede. Túto časť viedla Z. Moravcová, dobre známa žiačka nášho gymnázia, členka božskej dvojky Zuziek, ktorá sa zúčastnila Masterclasses minulý rok a tento rok sa pridala do rád organizátorov (to urobila celá dvojka).

Obed sme strávili (ako inak) výsmechom z jedla, ktoré nám naservírovali. Taktiež sme sa rozprávali o iných veciach, ohovárali sme, ale fyzika sa tam nedostala.

Poobede bola na pláne, ako som už povedal, analýza reálnych dát z CMS. Samozrejme, z úvodu k cvičeniam sme si už veľa nepamätali, naviac sme pri návrate z jedálne tak trochu (úplne) zablúdili. Našťastie sme našli cestu a pripojili sa k ostatným, ktorí už sedeli pripravení v počítačových miestnostiach.  Hľadanie Higgsovho bozónu medzi zozbieranými dátami mohlo začať.

Po analýze dát našla celá ŽU 18 Higgsov (čo bolo podozrivo veľa v porovnaní so zahraničnými školami, ktoré hľadali v rovnakom čase).

Na záver prišlo vyhodnotenie a videokonferencia s CERNom a ostatnými zapojenými školami. Tá prebiehala (pochopiteľne) v angličtine a išlo o krátke zhrnutie výsledkov analýz. Bol vybraný jeden žiak, ktorý ich prezentoval. Náš komentátor sa pomýlil a namiesto technického termínu nechtiac použil veľmi foneticky podobný vulgarizmus, na čo nasledoval výbuch smiechu väčšiny zo zúčastnených strán. Treba však podotknúť, že aj napriek „prebreptu“ mu patrí pochvala za snahu a odvahu, ktoré vyústili do veľmi komplexného výťahu z nášho dňa.

Poslednou položkou programu bol kvíz. Potom už nasledoval len odchod, ale ešte predtým sa naši žiaci zásobili občerstvením, ktoré sa nespotrebovalo. Treba však podotknúť, že nielen naši žiaci, ale aj napriek tomu najmä naši žiaci.

                                                                                                                                                                            TJ

создать сайт