-
Gymnázium bilingválne
Zriaďovateľ - Okresný úrad Žilina www.minv.sk/?odbor-skolstva-za
-
Zahraničný partner pre slovensko-španielsku sekciu, Ministerio de educación, cultura y deporte - Reino de España a španielske veľvyslanectvo v Bratislave. www.mecd.gob.es/exterior/sk
-
Zahraničný partner pre slovensko-francúzsku sekciu, WBI - Wallonie Bruxelles International - Belgique.
-
-
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Popríjazdový seminár Bratislava
sep 26 2013
Aký je život na Slovensku? Akí sú Slováci? Ako prežiť tri mesiace v cudzej, neznámej krajine bez svojich najbližších?
Na tieto a mnohé ďalšie otázky sa pokúsila pomôcť nájsť odpovede zahraničným študentom, ktorých v tomto školskom roku hostí naša škola v rámci programu Comenius – Individuálna mobilita, národná agentúra SAAIC na popríjazdovom seminári, ktorý sa uskutočnil v dňoch 26.-27. 9. v Bratislave.
Prvý deň seminára umožnil všetkým študentom zúčastňujúcim sa tejto mobility na Slovensku navzájom sa spoznať. Naša škola je hostiteľskou školou pre najväčší počet zahraničných študentov, a to troch z Luxemburska, dve žiačky zo Španielska a dve z Francúzska. Ďalej sa seminára zúčastnili traja študenti z Talianska, ktorých hostia školy v Košiciach a Giraltovciach a dve študentky zo susedného Česka, ktoré absolvujú svoju mobilitu na strednej škole v Bratislave. V sprievode svojich mentoriek si vychutnali atmosféru starého mesta, prezreli si nádvorie Bratislavského hradu, previezli sa turistickým autobusom po širšom centre a príjemný jesenný deň zakončili pri spoločnej večeri v reštaurácii Štefánka.
Druhý deň seminára sa študenti spoločne, pod vedením riaditeľky AFS Intercultura Slovakia o.z., venovali rôznym aktivitám na témy - Očakávania a realita hostiteľskej krajiny, Život v hostiteľskej rodine, Školský systém v SR, Kamaráti a voľnočasové aktivity a ďalšie. Sprevádzajúci učitelia sa zaoberali administratívnymi otázkami akcie IPM a krízovým manažmentom mobilít.
Seminár ukončilo spoločné vyhodnotenie všetkých aktivít, počas ktorého bolo jasné, že Slovensku sa podarilo, okrem iného, spojiť mladých ľudí z rôznych krajín Európy.
Zostáva len veriť, že všetci zahraniční študenti, ktorí sa odvážili odísť od svojich rodín, spolužiakov a kamarátov preto, aby spoznali inú kultúru, systém a ľudí, odídu zo Slovenska plní tých najlepších dojmov, bohatší o nové priateľstvá a s chuťou sa sem opäť vrátiť.
Mgr. Ivana Matuščinová